Євгенія Шапочка і Катерина Захарко розповідають, як і чому заснували у Львові «Школу спокійних пологів», де першими в Україні навчають майбутніх мам за програмою гіпнопологів.

Засновники

Женя (інструктор Школи): До проекту я працювала психологом у Львівському наркологічному диспансері з залежними понад п’ять років. Консультувала пацієнтів як індивідуально, так і в команді з психіатрами. Одним із напрямків у роботі стала гіпнотерапія. Після знайомства з гіпнопологами перевелась на 0,25 ставки, а через рік, коли наша Школа почала набирати обертів, звільнилась.

Я опановувала спеціальність гіпнотерапевта, а Катя в той час була на сьомому місяці вагітності, і я запропонувала їй спробувати гіпнотичні техніки на собі. Суть наших занять полягала в наступному: допомогти Катерині досягти врівноваженого, впевненого в собі стану і йти на пологи з легкістю та посмішкою. Вона з радістю погодилась.

Катя (керівник Школи): До вагітності я встигла близько чотирьох років попрацювати у великій іноземній компанії на посаді керівника та бренд-менеджером у мережі спеціалізованих магазинів. Потім стала мамою і зараз виховую маленького сина. Оскільки в декреті мені було нудно, я охоче погодилася на пропозицію організувати навчання для майбутніх мам. Я вже знала, що таке підготовка до спокійних пологів, і можливість поділитися власним досвідом мене дуже надихнула.

Ідея

У «Школі спокійних пологів» ми навчаємо вагітних методом, визнаним у всьому світі освітньою програмою-лідером із підготовки до пологів. Назва цього методу – HypnoBirthing® метод Монган (з англ. – гіпнопологи). Це програма для майбутніх батьків, яка вчить технікам безпечної та комфортної поведінки під час пологів через керування уявою та емоціями, а також візуалізація і спеціальні вправи глибокого дихання. Гіпнопологи – це шлях підготовки себе і свого тіла до природного і генетично закладеного в кожній жінці вміння народжувати дітей.

Ми перші в Україні навчаємо жінок гіпнопологам. Наша інструктор Євгенія є першим в Україні сертифікованим інструктором з гіпнопологів (Інститут HypnoBirthing, США).

Ми ризикнули і розпочали справу, в користі якої не маємо сумніву. Це новий, маловідомий в Україні метод. Натомість закордонном методом Монган готуються до пологів багато селебріті: Кейт Мідлтон, Джесіка Альба, Сінді Кроуфорд та інші. Тому на нас лежить велика відповідальність – донести переваги методу природного народження до кожної майбутньої мами.

Женя: Почавши глибше цікавитися гіпнозом у сфері гінекології та підготовки до пологів, я зробила для себе велике відкриття – у світі техніки самонавіювання і релаксації широко використовуються і в підготовці до пологів, і під час самих пологів. А потім я познайомилася з гіпнопологами (Hypnobirthing) і… закохалась! Я була просто в захваті від самої філософії гіпнопологів, від тієї любові, турботи, поваги, допомоги, якими програма огортає вагітну. А в ефективності гіпнотерапії на той момент я вже переконалася.

Запуск

Женя: Днем «народження» Школи вважаємо 10 грудня 2015 року. Це був день прийняття важливого командного рішення – старту нового, маловідомого в Україні, але дієвого напряму в підготовці вагітних до пологів – підготовки методом гіпнотерапії. Ми поставили перед собою три завдання: розкрутити бренд «Гіпнопологи» в Україні, організувати якісне навчання для майбутніх мам і заробити на цьому гроші. Через шість місяців роботи Школи я пройшла навчання у Саманти Роуз (Samantha Rose), спеціаліста з підготовки інструкторів інституту Hypnobirthing в Мюнхені, отримала сертифікат і стала першим в Україні сертифікованим інструктором з гіпнопологів.

Старт видався нелегким. Ми обговорювали і пробували різні способи донести до мам можливість психологічної підготовки до пологів. Я спілкувалася з лікарями і розповідала про гіпнопологи (ніхто раніше про них не чув, уявляєте?), Катя зайнялася сайтом і сторінкою у фейсбуці. У перші місяці роботи ми проводили відкриті ознайомчі зустрічі, організовували вебінари, лекції, публікували статті, розкручували сайт і знайомили з собою у соцмережах. Влітку організували openair-захід для вагітних.

Бюджет нашої Школи сформували винятково з власних коштів і досі вкладаємо тільки свої гроші, 50х50%.

Наш ідеальний клієнт: освічена, всебічно розвинена, активна і прогресивна майбутня мама, яка очікує на природне народження своєї дитини. Першими такими клієнтками стали знайома косметолог і її подруга. Наступними клієнтами, після першої публічної презентації, – подруги Катерини з чоловіками. Всі інші клієнти приходили після ознайомчих безкоштовних занять, які ми регулярно організовуємо.

В основному ми просуваємо себе через Facebook і Instagram, рекламуємо події, робимо корисні публікації. Працюємо над новим, більш цікавим і доступним сайтом і проводимо спільні події з клініками репродукції, торговими марками товарів для вагітних, психологічними студіями, друкованими та інтернет-виданнями.

Складнощі

Першим каменем спотикання стала відсутність культури підготовки до пологів. Інформаційно жінок готують на різних курсах, але підготувати себе ментально і фізично жінки не поспішають: «Всі народили, і я народжу». У Школі ми говоримо про якісно інше переживання пологів, про можливість зробити їх подією в житті, про яку будеш згадувати із захопленням, а не «відстрілялась, і слава Богу». Другою складністю стало те, що про гіпнопологи ніхто нічого не знав. Я відчувала себе проповідником, постійно пояснювала і мамам, і лікарям різними словами про те, що це за метод і в чому його ексклюзивність. Третя непроста річ – репутація слова «гіпноз». І хоча в програмі гіпнопологів немає нічого схожого на фокуси або сценічні виступи гіпнотизерів, репутація Кашпіровського і Чумака, історії про циган, які «гіпнотизують» людей, залишила в нашому суспільстві відчутний слід. Насправді, це банальна відсутність знань про таке поняття, як гіпнотерапія.

Процес

Пишаємося своєю стійкістю і працездатністю. Ми орендували, мабуть, найкомфортнішу і найзатишнішу кімнату для занять у Львові, підготували переклади матеріалів для занять (українською та російською мовами), зробили професійні аудіозаписи релаксацій у відмінній якості і приготували корисні подарунки для наших учениць у пологовий будинок. Ми пишаємося відкритістю і взаємодією, а особливо нашим тандемом – нам вдається знайти баланс у розподілі обов’язків за різні блоки роботи. Пишаємося нашими друзями-партнерами: клінікою репродуктивного здоров’я «Альтернатива», мережею магазинів Mothercare, українським виробником одягу для вагітних Dianora, тренерами з йоги та фітнесу, які підтримують нас і допомагають розвиватись.

Зараз ми працюємо над встановленням стабільного графіку роботи, регулярним залученням вагітних у групи для навчання, над маркетинговою складовою та реалізацією грандіозних планів на 2017 рік.

Плани

Цього року ми будемо проводити багато тематичних лекцій та зустрічей для вагітних та тих, хто планує, у Львові. Також будемо активно знайомити вагітних Києва з гіпнопологами. У грудні ми вже заявляли про себе у столиці: вперше робили презентацію методу в клініці «Адоніс», брали участь у київському Pregnancy Daу від журналу «Мій Малюк» і провели презентацію у тренінговому центрі Mirra.

Женя: Пропрацювавши рік на 0,25 ставки, я звільнилася з державної роботи, щоб повністю присвятити себе приватній практиці і проекту «Школа спокійних пологів». У нас із Катериною є план розвитку, бачення того, якою має стати Школа, яка готує до гіпнопологів, перелік унікальних послуг, які не надаються ані у Львові, ані в Києві.

Відгуки наших гіпномам – це величезна підтримка і віра в те, що у нас все виходить. Це дає впевненість у тому, що ми робимо потрібну і важливу справу, якій хочеться присвячувати весь свій час. Наша Школа як дитина, яку ми народили і ростимо разом.