Виявляється, дитячі книги – не лише гарна картинка, а й іноді дуже важлива річ для побудови майбутнього суспільства. Може, трохи кращого за нас.

Коли до мене потрапила книга Лариси Денисенко «Майя та її дві мами», я прочитала її досить швидко та за звичкою виклала в сторіс в інстаграмі, намагаючись вмістити зміст у декілька записів по 10 секунд. Майже одразу отримала повідомлення від подруги, в якої є маленький син, з питанням, де є купити таку книгу.

«Майя та її дві мами» – важлива книга від «Видавництва», письменниці Лариси Денисенко, ілюстратора Марії Фої та Фонду імені Г. Бьолля в Україні. Вона про толерантність, яку ми, дорослі, все ще намагаємося в собі виростити, знаходячи нові слова та приймаючи нові правила. Книга побудована як розповідь дівчинки Майї, яке розказує про своїх однокласників та їхні родини.

Ця розповідь зачепить і дорослих, можливо, змусить задуматися над поняттям «традиційна родина». Вживаючи це словосполучення, ми вже забуваємо, що кожна родина – особлива. Історія Майї нагадує, що в Україні існують сім’ї переселенців, якім довелося залишити свої домівки та розпочати життя спочатку. Існують сім’ї, де тато чи мама поїхали на заробіток до іншої країни, а дитину виховує бабуся. Існують сім’ї, де батько загинув на фронті. Існують сім’ї, де є тільки тато чи тільки мама, або дві мами чи два тата. Є усиновлені діти та діти, чиїх батьків позбавили батьківських прав. Є кримські татари та роми.

Існує безліч людських історій, частина з яких знайшла своє відображення в цій яскравій дитячий книжці, яка розповідає нам, що нікого не можна ображати через особливості в родині.

Комусь може здатися, що ці теми складні для діток, але ж вони живуть у цьому різноманітному світі, розуміють його. Дорослі можуть і своїм прикладом, і за допомогою книги розповісти, що повага та любов – велика цінність, і немає «правильних» та «неправильних» родин.

Іншу дитячу книгу випустило видавництво «Основи». «Крихітні історії» – збірка оповідань, скоріше, маленьких життєвих замальовок, у яких дорослі діляться з дітьми-переселенцями, як їм вдалося пережити складні обставини. Книга вийшла у рамках кампанії «Ти серед своїх», яку Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) впроваджує спільно з медіа-групою StarLightMedia та кінокомпанією FILM.UA Group, щоби допомогти дітям-переселенцям інтегруватися на новому місці.

Книги зібрали за допомогою конкурсу, де кожен міг розповісти свої дитячі історії зі складним початком та добрим кінцем. Ілюструвала «Крихітні історії» Анна Сарвіра. Збірка вийшла накладом 50 000 екземплярів, які будуть передані дітям-переселенцям.

Здавалося, це така маленька історія, та коли відкриваєш цю книгу, згадуєш і своє дитинство. Десь посміхаєшся, десь трохи сумуєш, та більше радієш, що хтось маленький зможе це прочитати. У дитинстві не лише дерева великі, а й всі проблеми здаються катастрофічними, хочеться вірити, що чужий досвід у яскравій книжці трохи зменшить страх.