купити рекламу

Засновниця агенції Yummy BTL  Яна Вуєва розмірковує над тим, як карантин змінив обличчя брендів у соціальних мережах та ділиться новими тенденціями.

Усі ми тримаємо пальці за те, щоб от-от вийти на свободу. Й, окрім того, щоби нанюхатися квітів і напитися крафтової кави, нам конче потрібно вийти, щоби реанімувати свої малі та середні бізнеси і почати нарешті заробляти гроші. Як колись давним-давно, у докарантинні часи, пам’ятаєте? Так-от новина: точно так – не буде. Але що заважає нам зробити краще?

Сьогодні поговоримо про те, як карантин і криза загалом вплинули на нашу роботу з віжуалом. Дещо із лайфхаків SMM-команди Yummy BTL залишиться милою історією. Проте багато моментів ми плануємо використовувати й надалі, а також із задоволенням ділимося ними з вами.

Почнемо з фундаменту – зі стратегії. У перші тижні карантину і вимушеної економії більшість невеликих брендів узяла ведення сторінок у соцмережах у власні руки та почала хаотично шукати тактичні «карантинні» прийоми створення візуального контенту.

Вийшло прикольно і загалом по-свіжому. Проте зараз, на третій місяць роботи, у багатьох брендів унаслідок таких експериментів ми бачимо розмиття айдентики. Тому, як на мене, створення нової чи ж апдейт наявної візуальної стратегії сторінки є інструментом номер один за актуальністю.

Від того моменту, як ми запустили пакет антикризових експреспослуг, багато запитань звучить приблизно так: «Візуальна стратегія – це ж щось довгострокове й неповоротне. Це шаблони. Як вписати їх у динамічні зміни бренда?» Відповідаю: «Це абсолютно не так!»

Якраз шаблони сьогодні не надто актуальні. Вони мають сенс лише там, де вирішують конкретні завдання. Наприклад, за потреби у чіткому рубрикаторі. Або ж у разі, коли у вас немає SMM-ника, а на власний смак і дизайнерські навички ви не надто розраховуєте.

Хорошу стратегію легко адаптувати. Вона цілком може містити тематичні блоки й спецпроєкти.

Стратегія може – ба навіть більше – вона повинна періодично змінюватись. Перехід до нового актуального формату напередодні, скажімо, нового сезону чи року – цілком поширений варіант.

Стратегія – це ваш почерк, за котрим будь-який відвідувач сторінки розуміє, де перебуває. Писати ж цим почерком ви можете що завгодно.

Тепер перейдімо до конкретики. Цього разу ми вирішили позбавити вас довжелезного лонгріду – натомість я просто поговорила з Visual Content Managers Yummy BTL Анною Стародуб та Лєною Ізбаш. Отже, про те, як креативні команди знаходять натхнення й створюють контент у цей особливий час:

Натхнення

Чи можна об’єднати натхнення та комерційний контент?

Лєна: Це дуже важливо! І, головне, є цілком можливим. Обов’язкові комерційні ракурси та прийоми у поєднанні з живим творчим контентом – здавалося б, очевидна формула. Проте, на жаль, невелика кількість проєктів не балансують, а завалюються в той чи інший бік.

Де ж знаходити те натхнення візуалам? Що таке «надивленість»? Можливо, є ресурси, на котрі необхідно підписатися, щоби сформувати почерк?

Аня: «Надивленість» – це такий внутрішній датчик, який допомагає визначати, що є стильним, гарним, гармонійним. Це вміння можна і потрібно в собі розвивати, слідкувати за візуальними трендами. Насамперед із «ресурсів» я раджу слідкувати за тими, хто вас надихає, дивитися, що вони роблять. Моя обов’язкова програма: музеї, театр і гарні фільми.

Водночас важливо не просто дивитися, а пробувати аналізувати їх та знаходити паралелі. Наприклад: якщо вам сподобався кадр або зображення, скажіть собі, чим саме, якими елементами вас воно зачепило: композиція, світло, кольорова гамма, план. Проаналізуйте кадр на всі ці пункти, щоби зрозуміти, що саме змогло вам його продати. І зафіксуйте для себе вдалі моменти.

А ще робіть мудборди, зберігайте все гарне, що ви побачили. Фіксуйте гарні ідеї та подумайте, що б ви додали або прибрали. У такий спосіб, дивлячись на щось уже створене, ви надихаєтеся на своє.

Розповідайте історію, спробуйте зображенням не лише показати якісь предмети, а вкласти певний зміст, продумайте сюжет – тоді ваше зображення стане більш привабливим для глядачів.

Дякую, Аню, від себе додам два моменти:

Я давно мріяла розібратися в історії мистецтва – і саме під час карантину вдалося нарешті зробити бодай найелементарніші кроки в цьому напрямі. І це дійсно страшенно допомагає в роботі!
Придумала такий прийом: рекомендуючи комусь книгу чи фільм, не просто кидаю лінк, а намагаюся написати мікрорецензію. Доки пишу, часто розумію, що саме мені зрезонувало. Чим не спосіб зафіксувати власні враження?

Давай тепер поговоримо про більш предметні речі. Як шукати референси, як працювати з ними? І взагалі, як правильно копіювати тренди?

Анна: Все нове – гарно забуте старе, звичайно. Спробуймо глянути на речі під іншим кутом на таких ресурсах:

Pinterest
Сайт, про який, напевно, чули всі, на якому швидко можна знайти класні референси. Плюси: можна створювати дошки й сортувати збережені зображення за тематиками;  під час пошуку сайт пропонує схожі зображення.

Behance
Сайт, де можна знайти класні роботи як фотографів, так і дизайнерів.

Vimeo
Неймовірно гарні відео, графіка та спецефекти.

Designinspiration
Зображення, фото, графіка.

Dribbble
Сайт дизайнерів, де вони виставляють не лише свої роботи, а й процес створення.

Тренди

Лєна, скажи, чи варто все ж таки грати на тимчасових візуальних трендах? Зараз стало модним знімати кампейни в масках – як вирішити, хайпити на пандемії чи бити себе по руках і продовжувати створювати звичний контент?

Лєна: Спокійно, антивірусний хайп ви вже, вибачте, провтикали. У таких речах важливо бути першим і доречним. Взагалі, у створенні контенту важливо бути швидким, бажано номер один – тоді про вас заговорить не лише ваша ЦА. І ще один критерій: хайпити варто лише тоді, коли ви точно впевнені, що здивуєте.

Ок, тоді який контент ми хочемо бачити у період карантину і кризи взагалі й на що варто робити акцент?

Лєна: Оскільки ми застрягли у чотирьох стінах одразу після зими, і фрази про «весну, котру ми пропустили» заполонили ефір, безпрограшною буде будь-яка природа: багато моря, неба й повітря. Нещодавно ми відзняли колекцію сумок із використанням винчятково природного, «дикого» реквізиту – і ви знаєте, моє серце просто тьохкає від радості. Ми ще довго заряджатимемося цією свободою та свіжістю.

Лайфхаки

Почну цей розділ із того, що ми-таки недарма вигадали антикризові пакети – зокрема, зі створення візуального контенту. Знаєте, які послуги є найбільш актуальними?

Звісно, поки що у лідерах webcam-зйомки, але це ненадовго – до виходу на волю. До того ж класним лайфхаком стали гайди для співробітників брендів – завдяки ним компанія може створювати пристойний контент indoor.

Апдейт візуальної стратегії – думаю, це залишатиметься актуальним і надалі.

Водночас справжнім моїм відкриттям і улюбленою послугою став апгрейд старого контенту. Це коли криза залишила вас без можливості проводити нові зйомки – натомість у наявності непоганий старий контент, що вже публікувався. Це як стара улюблена сукня, котра потребує нового шансу. Ми просто беремо цей контент і повертаємо у вигляді абсолютно нового візуального блоку для вашої стрічки. Як? Ми робимо з ваших кадрів колажі; використовуємо ретуш або принципово нове кадрування; анімуємо або відмальовуємо їх.

Власне, це був своєрідний вступ до теми практичних сьогоденних лайфхаків. Один із них – створення домашніх міністудій. Як їх створити звичайній людині?

Аня: Для фону може підійти звичайна стіна, в ідеалі, білого кольору. Підвіконня. Із того, що є під рукою, класно працює текстиль (гарна постільна білизна, скатертина, одяг). Особливо ефектно в кадрі виглядає шовк, льон, атлас. Також це може бути дерев’яний стіл або ж підлога з гарною текстурою. Головне, щоби фон був гарного чистого кольору. Ну, і білий папір, звичайно, – класику ніхто не скасовував.

Аби не забирати ваш час, не стану розповідати про безліч технічних деталей під час роботи зі світлом – їх ви легко знайдете в гуглі. Обмежуся трьома домашніми порадами:

Визначте час найгарнішого освітлення виграшних закутків вашої оселі й плануйте графік зйомок відповідно.
Запасіться лампами як нейтрального, так і холодного, і теплого світла. Для бліків чудово підійде фольга.

Для предметної зйомки придбайте або винайдіть власний штатив. Так, на карантині у моїх колег із Yummy BTL штативами працювали: мольберт, дитячі підставки для читання, набори лего та навіть складна система швабр.

Давай ще трохи про реквізит. Наприклад, назвімо 10 речей, котрі згодяться нам для зйомок і котрі точно є в кожному домі.

Аня: У кожній квартирі є безліч речей, які можуть допомогти зробити гарне фото. Це можуть бути: книги, старі журнали, вази, сервізи, гарний старий посуд – він створить атмосферу і надасть певного відчуття епохи. Мастхев – дзеркала та квіти. Також нам підійде їжа, одяг, старі фотографії, косметика, свічки, прикраси. Мій улюблений реквізит – тінь: від квітів, від скляних предметів. Тінь у кадрі створює особливу атмосферу.

Список речей можна продовжувати вічно, адже майже все можна гарно обіграти в кадрі – головне продумати ідею та спробувати поглянути на предмет по-іншому. Це може бути нестандартне розміщення чи використання предмету в кадрі.

До речі, можна, навіть не створюючи фото, зробити вправу на креатив та подумати, як цікаво обіграти в кадрі банальну, на перший погляд, річ.

Водночас я хочу нагадати вам про те, що мінімалізм та повітря – це те, що зараз, як ніколи, актуальне як у кадрі, так і в житті.